כשציר מתחיל: איך תדעו שהגיע הזמן להגיע למיון יולדות?

מצפות בקוצר רוח לבואו של הקטן שלכן? ככל שתאריך הלידה המשוער מתקרב, חשוב להיות מוכנות לרגע הקסום שבו התינוק שלכן מחליט שהגיע הזמן לעשות את הכניסה הגדולה שלו לעולם. אבל איך יודעים מתי הגיע הזמן לפנות למחלקת היולדות? מהם הסימנים המעידים על כך שתינוקכן מוכן לפגוש אתכן פנים אל פנים? מהסימנים המוקדמים של הלידה ועד המדדים המתקדמים, הינה הדרך לדעת אם הגיע הזמן ללכת לחדר הלידה:

זיהוי הסימנים המוקדמים של הלידה

כשגופכן מתכונן ללידה, הוא עובר שינויים שונים. חשוב להכיר את הסימנים המוקדמים של הלידה, כך שתוכלו להיות מוכנות בבוא העת. הינה הסימנים:

 • צירים סדירים: צירים הם סימן עיקרי ללידה. כשמתחילים לחוות צירים קבועים שמתגברים בעוצמתם ומתרחשים במרווחי זמן קבועים, זו אינדיקציה ברורה לכך שהלידה מתחילה.
 • כאב ולחץ בגב התחתון: כשתינוקכן עובר לתעלת הלידה, אתן עלולות לחוות כאב ולחץ בגב התחתון. אם תחושות אלה הופכות תכופות ואינטנסיביות, זו אינדיקציה טובה לכך שהלידה בעיצומה.
 • דימום: שחרור כמות קטנה של ריר בגוון דם יכול להיות סימן מוקדם ללידה. הדימום עלול לקרות כשצוואר הרחם מתחיל להתרכך ולהתרחב.

סימנים מתקדמים של הלידה

עם התקדמות הלידה, סימנים נוספים עשויים להתבטא, ולאותת שהגיע הזמן לפנות למחלקת היולדות. סימנים אלה הם:

 • הגדלת טווח הצירים: ככל שהלידה מתקדמת, הצירים הופכים אינטנסיביים יותר, ארוכים יותר וקרובים יותר זה לזה. תזמון הצירים באמצעות סטופר או אפליקציית מעקב אחר ההתכווצות יעזור לכן לקבוע מתי הגיע הזמן ללכת.
 • ירידת מים: שבירת שק מי השפיר, הידוע גם בשם ירידת המים, הוא אחד הסימנים המזוהים ביותר של לידה. הוא יכול להתרחש כזרם פתאומי או טפטוף איטי של מי שפיר. שימו לב לצבע ולריח של הנוזל, שכן גורמים אלה יכולים להיות אינדיקטורים לסיבוכים פוטנציאליים.
 • הגברת הלחץ: ככל שתינוקכן יורד עוד יותר לתוך תעלת הלידה, אתן עלולות להרגיש לחץ מוגבר באזור האגן. לחץ זה עשוי להיות אינטנסיבי יותר ומלווה בדחף לדחוף.

פנייה לטיפול רפואי

לאחר שזיהיתן את סימני הלידה, חשוב מאוד לפנות לטיפול רפואי בהקדם ולהירשם ללידה, ההרשמה כאן. הינה כמה הנחיות שיש לפעול לפיהן:

 • צרו קשר עם הרופא שלכן: אם אתן חושדות שאתן בלידה, פנו לרופא שלכן. הם ישאלו אתכן על הסימפטומים שלכן ויספקו הדרכה המבוססת על המצב הספציפי שלכן.
 • תזמון צירים: השתמשו בסטופר או באפליקציה למעקב אחר צירים כדי לתזמן את הצירים בצורה מדויקת. בדרך כלל, מומלץ להגיע למחלקת היולדות כשהצירים נמצאים בהפרש עקבי של חמש דקות, ונמשכים כדקה, למשך שעה לפחות.
 • סמכו על האינסטינקטים שלכם: כל הריון הוא ייחודי, ואף אחד לא מכיר את הגוף שלכן טוב יותר מכן. אם יש לכן חששות או ספקות, סמכו על האינסטינקטים שלכן ואל תהססו לפנות לייעוץ רפואי.

התכוננות ליציאה לחדר הלידה

לפני שאתן הולכות למחלקת היולדות, הקדישו כמה רגעים כדי להכין את עצמכן ואת בן זוגכן או את איש התמיכה שלכן כך:

 • ארזו את תיק בית החולים שלכן: ודאו שהתיק שלכן לבית החולים מוכן עם פריטים חיוניים, כגון בגדים נוחים, מוצרי טיפוח ופריטים לתינוק. שקלו לכלול מסמכים חשובים, כמו תעודת הזהות שלכן, פרטי ביטוח ותוכנית הלידה.
 • הסדירו את הנסיעה: קבעו כיצד תגיעו לבית החולים, בין אם ברכב, במונית או להתפנות באמבולנס, בהתאם לדחיפות ולמרחק למחלקת היולדות. תכננו דרכים חלופיות במקרה של סגירת תנועה או כבישים.
 • הודיעו לרשת התמיכה שלכן: הודיעו לרשת התמיכה שלכן, כמו בני משפחה, חברים או שכנים, שיהיו שם בשבילכן בתקופה קריטית זו. שתפו אותם בתוכנית הלידה שלכן כדי שיוכלו להציע את התמיכה הדרושה.

הישארו רגועות וממוקדות

כשאתן יוצאות לכיוון חדר הלידה, חיוני להישאר רגועות וממוקדות. זכרו לנשום עמוק, להשתמש בכלים להתמודד עם החרדה ולתקשר את הצרכים שלכן עם הצוות הרפואי. בטחו ביכולתו של גופכן להביא את תינוקכן לעולם ודעו שיש לכן צוות של אנשי מקצוע בתחום הבריאות המוכנים לסייע לכן לאורך כל התהליך.

לסיכום

לקראת סוף ההיריון, ההתרגשות והציפייה לפגוש את תינוקכן מגיעות לשיאים חדשים. באמצעות היכרות עם הסימנים שהגיע הזמן ללכת למחלקת היולדות, אתן יכולות לגשת לתהליך הלידה בביטחון ובשקט נפשי. זכרו לסמוך על האינסטינקטים שלכם, לתקשר עם הרופא שלכן ולהיות מוכנות עם תיק בית חולים ארוז היטב ורשת תמיכה. הישארו רגועות, התמקדו בנשימה שלכן ודעו שאתן יוצאות למסע יפהפה של הבאת חיים חדשים לעולם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות