עושים סדר: מהם ספרי חוק לישראל?

אנשים רבים, בין אם הם דתיים מאמינים ובין אם הם חילונים לחלוטין, אוהבים להעשיר את ידיעותיהם בכל הנוגע לסיפורי התנ"ך, להלכות, למוסר, למשנה, ולגמרא וכדומה. מאז ייסד האר"י הקדוש סדר לימוד יומי, ספרי חוק לישראל הפכו את הדבר לקל ולפשוט יותר מאחר שספרים אלה מרכזים את כל פרשיות התורה כסדרן בביאור מלא. מהם בדיוק ספרי חוק לישראל, מי קורא בהם ומדוע? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מהם ספרי חוק לישראל?

לא מעט יהודים מאמינים נוהגים ללמוד תורה מדי יום. ספרי חוק לישראל (אותם מכנים גם "חוק" בקיצור) מאפשרים לעשות זאת בצורה יחסית פשוטה ויעילה, מאחר שיש בהם את כל מה שצריך ללימוד תורה לפי הסדר. מדובר, למעשה, במערך של כחמישה ספרים הסודרים את חמשת חומשי התורה: ספר בראשית, ספר שמות, ספר ויקרא, ספר במדבר וספר דברים. כל אחת מפרשיות התורה מפורטת ומבוארת והפרשיות הללו מובאות כסדרן באופן של שיעור לימוד יומי.

ספרי החוק נערכו וסודרו על פי סדר הלימוד של האר"י הקדוש. רבי יצחק בן שלמה לוריא, המכונה גם "האר"י הקדוש", היה אחד מגדולי מקובלי צפת במאה ה-16 והוא ידוע בתור הוגה שיטת קבלה חדשה שאומצה על ידי בתי מדרש רבים. ספרים אלה כוללים, בין היתר, קריאת פסוקי תורה מפרשת השבוע, פרקי משנה, קטעי גמרא, ואף קטעי קבלה מתוך ספר הזוהר. ישנן מהדורות רבות לספרי החוק לישראל, כאשר עיקר השוני ביניהם הוא בגודל הכתב ובעיצוב שלהם. סדר הפסוקים והפרקים הנהוג בספרי החוק המודרניים הודפסו על ידי רבי יצחק בן ברוך. הוא חילק את ששת סדרי המשנה לפי ששת ימות החול וסידר אותם כך שיתאימו ללימוד מהיר ומסודר.

קהל היעד של הספרים

בהלכה נפסק כי כל יהודי חייב לקבוע עתים ללמוד תורה מדי יום. בדיוק מסיבה זו תיקן האר"י הקדוש את סדר הלימוד היומי כפי שאנו מכירים כיום בספרי החוק לישראל. לכן, קהל היעד המרכזי של ספרי חוק לישראל הם אנשים שאין להם יותר מדי פנאי ללימוד תורה אלא צריכים לעבוד. ספרים אלה מאפשרים להם להשקיע גם בלימוד תורה, כי כאמור הספרים מסודרים מאוד וכוללים סדרי לימוד יומיים. בעזרת הספרים, יכולים יהודים עובדים לקבוע עתים לתורה כאשר הם לומדים מכל חלקי התורה המרכזיים בזמן יחסית קצר ובאופן יעיל. כמו כן, גם תלמידי חכמים (יהודים בעלי בקיאות בספרות התורנית) שנוהגים על פי הקבלה הם בין קהלי היעד המרכזיים של ספרי החוק. את הספר נהוג ללמוד מיד לאחר תפילת שחרית, כאשר היהודי עודנו עטור בתפילין ועטוף בטלית.

תפוצתם

ספרי החוק לישראל נפוצים מאוד גם בקרב חסידים וגם בקרב יהודים יוצאי עדות המזרח. למעשה, הלימוד באמצעות ספרי חוק לישראל נפוץ כבר כמה מאות שנים והחל מהרב אלימלך מליזנסק, שהיה הרב השלישי לחסידות. כמו כן, הלימוד בחוק לישראל זכה לתמיכה רבה גם בקרב אדמו"רים, כמו אדמו"רי קרלין, צ'רנוביל, ויז'ניץ וכדומה. הרב המייסד של חסידות סאטמר, יואל טייטלבוים, אף טען כי את כל התשובות שתלמידיו שואלים אותו מדי יום הוא שואב מספרי החוק.

סיכום

לסיכום, לא רבים הספרים שהשפיעו בצורה כה משמעותית על היהדות. ספרי חוק לישראל הם סדרה של חמישה ספרים (המסודרים לפי חמשת חומשי התורה), שזכו להכרה רבה בשל העובדה שהם מסייעים ליהודים רבים לקבוע עתים ללמוד בתורה בצורה נוחה ומסודרת. אין ספק כי מדובר בפתרון מעולה לכל מי שמעוניין להרבות אור בתורה ככל הניתן מבלי לזנוח את עיסוקי היומיום.

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות