מבלי לפתוח עוסק פטור או מורשה: כיצד שכירים יכולים לבצע עבודות מזדמנות באופן חוקי?

עובדים שכירים בישראל? בין אם אתם מעצבים גרפיים, בוני אתרים, קבלני שיפוצים או אנשי נדל״ן, יכול מאוד להיות שהכישורים שלכם נדרשים גם מחוץ למסגרת מקום העבודה שלכם, ואתם יכולים להרוויח עוד לא מעט כסף בזכותם. שכירים רבים עושים את הצעד ופותחים במקביל לעבודתם כשכירים עוסק פטור או מורשה. רבים מעדיפים שלא להסתבך בכל הכרוך בהקמה של עסק ובניהול שלו – בדיוק לשם כך קיימות חשבוניות חד פעמיות. חשבוניות אלה הן מסמך המאפשר לבצע עסקאות אקראיות וחד פעמיות ופשוט לדווח עליהן באופן חד פעמי לרשויות הרלוונטיות. בואו נבין מהי חשבונית חד פעמית, איך משתמשים בה והאם היא מוכרת ברשויות המס.  

מהי חשבונית חד פעמית?

חשבונית חד פעמית היא חשבונית מיוחדת שאותה יכולים להוציא עובדים שכירים, ובאופן כללי כל מי שאיננו בעל עסק בישראל, וכך לקבל תשלום באופן חוקי על עבודה בדיווח חד פעמי על העסקה אחת בלבד לרשויות המס. אין צורך בדו״ח שנתי, בדיווחים שוטפים לרשויות ובכל היוצא מניהול עסק. אפשר להפיק חשבונית כזו באמצעות כל מערכת חשבונית ירוקה של iCount. החיסרון הוא כמובן גובה המס לתשלום שנגבה כשמדובר בעסקה חד פעמית, בין היתר משום שהמדינה מנסה לעודד יותר ויותר אנשים לפתוח עסק מסודר. הינה כמה מצבים קלאסיים בהם נבחר להשתמש בחשבונית חד פעמית.

מתי משתמשים בחשבונית חד פעמית?                                                  

בחשבונית חד פעמית אפשר להשתמש בכל פעם שרוצים לבצע עסקה אקראית ומזדמנת. לצורך הדוגמה עורך דין שכיר במשרד שרוצה לייצג באופן פרטי וחד פעמי אדם אחר, יכול להשתמש בחשבונית חד פעמית. למעשה אנשים בוחרים להשתמש בחשבונית חד פעמית ממספר סיבות:

  • לא מעוניינים לפתוח עוסק בשל כל הטרחה הכרוכה בדבר ולהתחיל לנהל חשבונות ודיווחים שוטפים מול רשויות המס בישראל.
  • עובדים במשרה מלאה קבועה ויציבה ומקבלים עבודה חד פעמית משתלמת בתעריף גבוה.
  • מתלבטים אם לפתוח בקרוב עוסק, אך כרגע רוצים לבחון באופן חד פעמי את האפשרות לתת שירות באופן עצמאי.

האם החשבונית הזאת מוכרת ברשות המיסים?

בהחלט, וזהו לב העניין. החשבונית הזאת מוכרת לכל רשויות המס ובלעדיה אי אפשר לבצע עסקה באופן חוקי. יש להזכיר בנקודה הזאת שהענקת שירות או מוצר תמורת תשלום ללא דיווח לרשויות המס ותשלום דרישת חוב, הוא בגדר עבירה פלילית במדינת ישראל וכדאי מאוד להימנע מזה. החשבונית הזאת פותרת את הבעיה, מפני שהיא מוכרת ברשות המס. אין צורך בדו״ח שנתי, העסקת רואה חשבון, ניהול ספרים, דיווח שוטף לרשויות המס וכו׳.

שאלות נפוצות על הוצאת חשבונית חד פעמית

מה נחשב לעסקה אקראית?

ישנם פרמטרים שונים לבחינת השאלה מהי עסקה אקראית. ככלל הבחינה של רשויות המס היא של עקביות ומחזוריות העסקאות. כלומר – מי שיוציא שלוש חשבוניות חד פעמיות עוקבות ללקוח מסוים, עשוי להידרש על ידי רשויות המס לפתוח עוסק, כדי להמשיך ולקבל תשלום על שירותים או מוצרים שהוא מספק. כשמדובר בעסקה חד פעמית, אחת לזמן מה וללא עסקאות קרובות אחת לשנייה עם אותו הלקוח, העסקה תחשב לרוב לעסקה אקראית בלי שום בעיה. כך או כך שווה תמיד להיעזר ברואה חשבון או פשוט להיעזר במערכת הנוחה והפשוטה שאנו מציעים לשכירים ועצמאים כאן ב-iCount.

אילו חברות מנפיקות חשבוניות חד פעמיות?

אפשר למצוא חברות רבות המציעות שירות הנפקת חשבוניות חד פעמיות. הן גובות עמלה ובעצם מטפלות לשכיר בכל החלקים הבירוקרטיים מהתחלה ועד הסוף, כולל דיווח לרשויות המס. שימו לב שהעמלה היא לרוב לא נמוכה והרבה פעמים היא פוגעת בכדאיות של העסקה. החדשות הטובות הן שיש אפשרות להנפיק חשבונית חד פעמית בעצמכם בעזרת שירות הפקת חשבוניות חד פעמיות אונליין של iCount. בואו נבין איך זה בדיוק עובד.

מה זה שירות חשבוניות אונליין?

שירות חשבוניות אונליין של iCount הוא שירות שמאפשר לכל אחד בכל סטטוס להנפיק חשבוניות מכל סוג שהוא. שכירים יכולים לפתוח חשבון בקלות ולהתחבר לממשק שיאפשר להפיק חשבוניות חד פעמיות בקלות, כולל ממשק נוח לדיווח ישיר לרשויות המס. המחיר משתלם ונוח ולא צריך לשלם עמלות גבוהות לאדם שיעשה זאת עבורנו. אפשר להשתמש באופן חד פעמי או על בסיס קבוע לאורך זמן ללא התחייבות, בקיצור – כלי מצוין לשכירים שרוצים להוציא חשבונית חד פעמית.

כמובן שגם לפרילנסרים ולבעלי עסקים עצמאיים שווה להכיר את היתרונות הרבים של מערכת ניהול החשבונות של iCount, שמציע מרחב אחד נוח, יעיל וקל לתפעול לעצמאיים וחוסך הוצאות של אלפי שקלים בשנה.

לסיכום

חשבונית חד פעמית לשכירים היא כלי נהדר שמאפשר גם לעובדים שכירים, שלא רוצים לעשות שינוי מהותי בחיים, להגדיל הכנסות באופן משמעותי בעבודות מזדמנות מפעם לפעם. אם גם אתם שכירים ומעוניינים לעשות זאת, זכרו כי הדרך הקלה והפשוטה ביותר היא באמצעות מערכת להנהלת חשבונות באינטרנט המאפשרת לכל אחד להנפיק חשבונית חד פעמית. כאן באתר תוכלו ליהנות מהמערכת המתקדמת של iCount שהיא לא רק הכי משתלמת, אלא גם הכי נוחה ופשוטה לתפעול!

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות