תרמתם כספים לעמותה? ייתכן שאתם זכאים להחזר מס

סכום התשלומים למס הכנסה עשוי להיות פחות ממה שאתם משלמים עד היום. אחת הדרכים להקלה בתשלום המס הוא תרומה לעמותות שונות שמוכרות בחוק בהיקף שנקבע בו. איך ממשים את הזכות להחזר? המאמר למטה מפרט את כל הדרכים לקבלת ההחזר ישירות לחשבון הבנק שלכם.

מהן ההקלות השונות בתשלומי מס הכנסה?

החובה בתשלום מס הכנסה תקפה לכולם, אך קיימות הקלות שונות שמזכות בהפחתת המס או בהחזרת חלק מהמס ששולם. ישנן נקודות זיכוי ממס שנובעות ממצבכם האישי, כמו סיום לימודים או שירות, לעולים חדשים או עקב מגורים ביישובים המזכים בהנחה במס. בנוסף קיימות הטבות במס הכנסה בגלל מצב משפחתי, כגון ילדים או ילדים עם מוגבלות ולמשפחה חד הורית. סיבה נוספת להקלה במס היא הכנסה ממקורות שונים, כמו עבודות מזדמנות עם חשבונית או עבודה שנייה, ובאמצעות תיאום המס הם יכולים להפחית את הסכום שעלולים לשלם. בנוסף לנקודות הזיכוי ולתיאום המס, אנשים שתורמים לעמותות ולחברות שונות מעל סכום מסוים יכולים להיות זכאים אף הם להקלה במס הכנסה.

החוקים והזכויות שחלים על התורמים

החוקים שתקפים לקבלת ההטבה במס חלים על התורמים למוסדות שקיבלו אישור. ההטבה ניתנת לתרומות מעל סכום מסוים ועד 30% מההכנסות שמהם חייבים לשלם מס או עד הסכום הנקבע בחוק, וניתן לחלק את סכום התרומה לכמה שנים. נכון לשנת 2023 הסכום המינימלי הוא 200 שקלים ועד 10,019,808 שקלים. לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה התרומה יכולה לזכות בהחזר מס של 35% מסכום התרומה. אם תרמתם שווה לכם לבדוק.

איך ממשים את סעיף 46 לפקודת מס הכנסה?

מימוש סעיף 46 שונה בין צורות ההכנסה השונות. שכירים משלמים את המס במשכורת החודשית, ואחרים שמקורות ההכנסה שלהם מדווחים למס הכנסה בדו"ח שנתי שמוגש בסוף השנה. חובת הדיווח על ההכנסות השונות יכולה להשתנות, וניתן לבדוק מול מס הכנסה על אילו הכנסות חייב להצהיר.

  • שכירים יכולים לקבל את החזר המס בתוך המשכורת החודשים או בתום שנת המס.
    הדרך לקבל את החזר המס במשכורת החודשית היא הגשת הקבלות לפקיד השומה במס הכנסה, ואת האישור ממנו להגיש למעסיק. דרך נוספת היא למסור את הקבלות לאחראים על השכר, במקומות העבודה שבהם ניתן לעשות זאת.
    שכירים שתרמו מעל הסכום הנקבע בחוק ולא קיבלו את החזר המס בתוך השכר שלהם יכולים להגיש בקשה להחזר מס בתום שנת המס באופן ידני או מקוון.
  • עצמאים זכאים אף הם להחזר של 35% מגובה התרומה אם הם עומדים בקריטריונים המתאימים.
    עצמאים ומעסיקים שתרמו במהלך שנת המס מעל הסכום שמזכה בהחזר יכולים לצרף את הקבלות על התרומות השונות לדו"ח השנתי שחייבים למלא בסוף שנת המס.

לסיכום

ישנן דרכים שונות להקל את התשלומים השונים למס הכנסה. בנוסף לנקודות זיכוי שנובעות ממצבים מסוימים, תרומה למוסדות המוכרים בסעיף 46 למס הכנסה יכולה אף היא לזכות בהחזר מס. החזר המס הוא 35% מגובה התרומה מסכום מסוים עד התקרה הרשומה בחוק. הדרכים לקבלת החזר המס שונות בין שכירים לעצמאים. שכירים יכולים להמציא אישור מפקיד שומה ולהגיש לאחראי על השכר שלו את הדו"ח או את הקבלות על התרומות, ואם דאגו לזה בסוף השנה יכולים להגיש בקשה לתיאום מס. בעוד ששכירים יכולים לקבל את ההחזר במהלך השנה או בסיומה, העצמאים צריכים להגיש את המסמכים שיזכו אותם בהחזר רק בסוף השנה עם הדו"ח השנתי של העסק.

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות