משיטות ההדפסה הנפוצות ביותר: הכול על הדפסת משי

דפוס באשר הוא מהווה אחד מסוגי הטכנולוגיות הנפוצים ביותר בעולם. כך היה (ועדיין), לאורך ההיסטוריה האנושית, בתרבויות שונות וברחבי העולם. כמובן עשם השנים התפתחו שיטות הדפסה רבות, על פי מטרות שונות ותוצאות כאלה ואחרות שרצו להשיג באמצעותן. אחת מהשיטות היותר עתיקות,היא מה שמכונה בשם "דפוס משי". מה היא שיטה זו? עבור אילו מטרות היא משמשת? מה ההבדל, בין השימוש בה בעבר וכיום? ומה הקשר שלה, לייצור מוצרים מפלסטיק?

עם הצלחה לא מתווכחים

דפוס משי היא שיטה שפותחה במזרח הרחוק, לפני שנים רבות. זו היא שיטה שניתנת ליישום, גם באמצעים הפשוטים יחסית שהיו אז. היא הוכיחה את עצמה בשטח, כשיטה אשר מספקת תוצאות מצוינות, לצד אפשרות טכנית ליישם זאת היטב, בקנה מידה גדול. כלומר, כשיטת דפוס לשימוש נרחב. שילוב התכונות האטרקטיבי שלה, הוביל לכך שהיא אומצה במקומות רבים והשימוש בה התפשט בהדרגה. לבסוף, הדפסת המשי הגיעה גם למערב. ומה קורה כיום? למרות שבמקור השיטה כאמור עתיקה למדי, שיטת הדפסת המשי עדיין כאן. למעשה, הדפסת משי מתאימה למגוון מטרות גם כיום והיא שיטה נפוצה ומוערכת מאוד. היא איננה השיטה היחידה וגם לא הנפוצה ביותר, אך היא בהחלט תופסת מקום של כבוד, בתמהיל האפשרויות שזמינות להדפסה. לסיכום ביניים, ניתן לומר שדפוס משי הוא רעיון מוצלח, שהוכיח את עצמו ולכן ביסס את מקומו, גם בהיסטוריה וגם כיום בשטח. מדוע?

יתרונות הדפסת המשי

דפוס המשי מצטיין בכך שהוא

  • באיכות גבוהה – ההדפסות שמתקבלות בשיטה זו, נחשבות כהדפסות ברמה הגבוהה ביותר.
  • ב"תלת ממד" – לא ממש תלת ממד, אך ישנו אפקט דמוי תלת ממד, בכך שזו הדפסה עם שכבת צבע עבה יחסית.
  • עמידות רבה – אם מעוניינים בהדפסה שצריכה להחזיק מעמד לשנים רבות, דפוס משי עשוי להיות פתרון מתאים מאוד.

איך עושים זאת?

בבסיסה, הדפסת משי היא שיטה פשוטה יחסית. היא מבוססת על התהליך הבא:

  • יצירת מסגרת – ראשית, דרושה מסגרת, עם רשת חוטים בדפוס שתי וערב. אגב, דפוס משי מכונה גם דפוס רשת. במקור, רשת זו הייתה עשויה ממשי וזהו גם מקור השם "דפוס משי".
  • יצירת גלופה – שעווה שיוצקים על הרשת בצורה המבוקשת (גרפיקה, טקסט או שילוב של השניים) יוצרת מעין תבנית או גלופה.
  • הדפסה – ההדפסה מבוצעת על ידי דחיסה של צבע כלשהו דרך הרשת. הצבע יעבור רק בחלקים שבהם אין שעווה, אל האובייקט שעליו מדפיסים ושאותו שמים מתחת למסגרת. 

היכן היא נמצאת בשימוש?

להדפסת משי יש שימושים רבים מאוד. החל מהדפסה על חולצות ועד הדפסה על מוצרי פלסטיק. למעשה, ניתן להדפיס בצורה כזו על חומרים מסוגים רבים מאוד ואלה כוללים גם (לשם הדוגמה) מתכות, משטחי עץ או נייר. ההחלטה אם הדפסת משי מתאימה או לא למטרה ספציפית תלויה בפרמטרים רבים. חלקם טכניים ואחרים כספיים – עלות הגלופה לא זולה ואם מדפיסים בכמות גדולה, הדבר הופך למשתלם. 

מה מציעה י.ש.ר תעשיות פלסטיק?

כאמור, ניתן להדפיס בשיטה זו גם על פלסטיק. בכדי לעשות זאת היטב, הדבר דורש מקצועיות רבה וציוד מתאים. כל זאת, תמצאו ברמה הגבוהה ביותר אצל חברת י.ש.ר תעשיות פלסטיק. החברה מספקת את כל הדרוש בתחום ייצור הפלסטיק, עבור מגוון ענפי תעשייה ושירותים. זאת, כולל גימור לייצור באופנים שונים, בהם צביעה ודפוס. כאמור – גם בשיטת דפוס המשי. 

לסיכום

דפוס משי הוא בין טכניקות הדפוס החשובות והאיכותיות ביותר. לכן, חשוב תמיד לקחת גם אותה בחשבון, בבחירת שיטת דפוס שמתאימה לכם ביותר. 

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות