מהתרופות המובילות לעצירת התקרחות: הכול על פרופסיה

מעוניינים לעצור התקרחות? אז אולי כבר שמעתם על אחד הלהיטים הוותיקים בתחום זה – הפרופסיה. לפני שתתחילו לנסות אותו, בוודאי תרצו לדעת במה זה כרוך. למעשה, כדאי מאוד להכיר זאת מראש, מאחר שטיפול כזה הוא טיפול לטווח ארוך. יש לו גם כמה תופעות לוואי אפשריות ולא חביבות, שעליהן אנחנו צריכים לדבר.. אז בואו נתחיל.

נלחמים על כל שערה

עצירת נשירת שיער והצמחתו מחדש, נראים תמיד כאידאל לא מושג. האנושות מגיעה לכוכבים אחרים ולמעמקי הים, אבל לא מצליחה לפתח כדור שמצמיח שיער מלא ומהר. והרי יש לנו כדורים לכל דבר! אז מסתבר שלא בדיוק. מלבד השתלת שיער, אין פתרון מהיר, קבוע ויסודי. מה שיש, אלה כדורים ותרופות שעוזרים לצמצם נשירת שיער ואפילו לעודד צמיחת שיער חדש. אחד הבולטים שבהם ידוע בשם פרופסיה. במקביל, ישנן תופעות לוואי של פרופסיה, שאמנם לא מופיעות תמיד, אך כאשר הן מופיעות זה משמעותי. במה מדובר? Propecia או פרופסיה הוא אחד השמות המסחריים של התרופה הוותיקה Finasteride. פינסטריד הוא למעשה החומר הפעיל בתרופות מסחריות אלה.

במבט מקרוב

איך עובד הקסם של הפרופסיה? התרופה מגיעה ככדור לבליעה (יש אפשרות נוספת אליה נגיע בהמשך). לוקחים אותה פעם ביום, כך שהתהליך כולו פשוט ונוח. גם בהשוואה לתכשירים שונים נגד התקרחות, אשר יש למרוח על הקרקפת. בשימוש נכון בה, מוכנס לגוף מיליגרם אחד של פינסטריד ליום. מה שקורה בעקבות זאת, מסובך למדי. ככה זה בעולם הכימיה. הנה ההסבר הרפואי טכני: הפינסטריד מעכב אנזים מסוים ומונע את ההמרה של טסטוסטרון לדיהידרוטסטוסטרון (או DHT). בעקבות זאת, מצטמצמת פעילות האנדרוגנים (שהיא קבוצת הורמונים מסוימת) בקרקפת. הכל ברור? מצוין. אז עכשיו תרגום לעברית ולמה שחשוב לכם: זה מצמצם את נשירת השיער. מה לגבי הצמחת שיער? אל תבנו על זה, אבל יש גם דיווחים על מקרים כאלה.

עוד כמה נקודות חשובות

מבחינת המידע השימושי עבור מי שמעוניינים לשפר את מצב השיער, אלה עוד כמה דברים שחשוב שתדעו:

  • הפרופסיה מחייבת מרשם רופא.
  • פרופסיה מיועדת לגברים בלבד – עבור נשים יש חלופות אחרות כגון מינוקסידיל, אשר מיועדת למעשה לגברים וגם לנשים.
  • מחייב שימוש קבוע – זה עובד, רק כל עוד נוטלים את התרופה. אם מפסיקים, המצב חוזר לקדמותו.
  • לא משפיעה מייד – לוקח 3 חודשים לפחות, עד שרואים את השפעת התרופה.
  • התרופה לא יקרה – נקודה חשובה, בהתחשב בכך שמדובר על שימוש יומי קבוע, לאורך שנים.

תופעות לוודאי חזקות

הפרופסיה היא תרופה חזקה, אך יש לה גם תופעות לוואי לא פחות חזקות ואיך נאמר – קצת מדאיגות. זאת, כולל ירידה בחשק המיני ובעיות זקפה. עשויות להיות גם תופעות של דילול זרע. תופעות לוואי נדירות יותר, הן חרדה ודכאונות, הפרעות בקצב הלב ואם זה לא מספיק – החזה שלכם עשוי לגדול בפתאומיות. כן, ברצינות. אבל יש דרך פשוטה לצמצום תופעות הלוואי והיא צריכת החומר במריחה על הקרקפת במקום בליעה ככדור. רוקח יוכל לסייע לכם בכך. חשוב להבהיר: יש דעות רבות לגבי תרופה זו מבחינת חומרת תופעות הלוואי. אבל ברוב המקרים של לקיחתה, גם בפורמט של כדור לבליעה, אין תופעות לוואי.

לסיכום

אם אתם חווים התקרחות, תמיד תוכלו לנסות את הפרופסיה. ומה לגבי תופעות לוואי? אם יהיו, לכל היותר תפסיקו ותעברו לחלופה אחרת. ותמיד אפשר לעשות השתלת שיער.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות