מעבירים את זה הלאה: איך אפשר להוציא אזרחות פורטוגלית לילדים?

בעולם גלובלי שבו כל האפשרויות פתוחות, האפשרות של מעבר זמני או קבוע למדינה אחרת הופך לקורץ לא רק בעבור צעירים אחרי צבא, אלא גם משפחות. למעשה, פורטוגל הצליחה בשנים האחרונות לעלות לכותרות כאן בישראל בזכות תיקון חוק אזרחות היסטורי אשר במסגרתו אישרה ממשלת פורטוגל ליהודים שמוכיחים כי הם אנוסי ספרד ופורטוגל לקבל אזרחות, בתנאים מקלים באופן יחסי למדינות אחרות באירופה. אם הוצאתם לעצמכם דרכון, יש אפשרות להוציא גם בעבור הילדים שלכם, אולם מדובר בתהליך הכרוך בלא מעט בירוקרטיה. מה חשוב לדעת רגע לפני שמגישים בקשה? להלן כל הפרטים.

אזרחות פורטוגלים לילדים – כל מה שצריך לדעת

בהנחה שלאחד ההורים יש דרכון פורטוגלי, הדרך לקבלת הדרכון הופכת לקלה יותר, וזאת בשל הוכחת זיקה לבן משפחה שהוא צאצא של אנוסי ספרד ופורטוגל. הוצאת דרכון לצאצאים יכולה להתבצע בשני מסלולים עיקריים: קבלת אזרחות מתוקף חוק האזרחות שבמסגרתו ניתן להעניק את האזרחות בתהליך אשר כרוך בהוכחת זכאות, לצד מסלול שני הפתוח מכל גיל וכרוך בלא מעט שלבים. המסלול הראשון הוא באופן טבעי מועדף, אולם במידה ואין זכאות לילדים, מומלץ ליצור קשר עם חברה מקצועית אשר מתמחה בתחום הזה, וזאת מתוך מטרה להבין לעומק כיצד נדרש להגיד את המסמכים אשר כוללים בין היתר: תעודת לידה, לצד הוכחת זיקה. הוכחת הזיקה מתייחסת לא רק למגורים במדינה אלא ליכולת להוכיח ביקורים בפורטוגל או חברות בקהילה בפורטוגל, כאשר צריך לקחת בחשבון כי ככל שהילדים קטנים יותר, כך עולים הסיכויים לקבלת הדרכון בעקבות הנחת העבודה כי ילדים קטנים אינם יכולים להוכיח זיקה, מפאת הגיל.

שני המסלולים הללו הם מסלולים יחסית ארוכים אשר דורשים לא מעט סבלנות, ועל כן צריך להבין כי במידה ואתם צאצאים, זה הזמן להגיש בקשה בעבור הילדים שלכם בהליך רגיל הכולל הגשת פניה לקהילה היהודית האמונה על הנושא, הנפקה של מסמכים והמתנה לקבלת אישור ראשוני, עד לקידום התהליך בהתאם לאישורים של הממשלה הפורטוגלית.

מה חשוב לדעת רגע לפני?

מאחר והביקוש לאזרחות זרה ובפרט אזרחות פורטוגלית הוא ביקוש גבוה, רצוי לבחון את התנאים בשני המסלולים, וזאת מתוך מטרה לקדם את תהליך הוצאת האזרחות אשר מאפשר שפע של יתרונות – החל ממעבר חופשי בין מדינות האיחוד, עבודה חוקית באירופה, לימודים ועוד. אם אתם מתכננים רילוקיישן ביחד עם בני המשפחה, אין ספק כי מדובר בהזדמנות מצוינת בעבורכם ליצור הזדמנות חדשה לא רק בעבורכם, אלא גם בעבור הילדים שיכולים להנפיק את הדרכון בהתאם להוכחת זכאות או במידה ומדובר בצאצאים של אנוסי ספרד ופורטוגל. שימו לב כי אם מדובר בקטינים אשר מתקרבים לגיל 18, רצוי להמתין ולתת להם לבצע את התהליך באופן עצמאי, ואילו מדובר בקטינים מתחת לגיל 16 – רצוי להגיש את הבקשה על בסיס האזרחות של אחד ההורים, ובכך להוביל ליצירה של מענה אשר מאפשר להוביל בסופו של דבר לקידום של תהליך שיניב את הדרכון הנכסף.

לסיכום

ילדים של אזרחים ישראלים שקיבלו אזרחות פורטוגלית יכולים להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית, או לבחור במסלול שני אשר מאפשר לקבל את הדרכון במסגרת של הוכחת זכאות, שנחשב למסלול קשה יותר להוצאת אזרחות. התייעצות עם חברה המתמחה בתחום כמו גם קריאה על סקירות עדכניות היא זו שתאפשר לכם לקבל מידע מהימן, וליישם את תהליך הוצאת הדרכון באופן אשר מאפשר לכם להוביל ליצירה של הזדמנויות חדשות, בייחוד על רקע היתרונות הגלומים בדרכון פורטוגלי.

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות